Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Būs pārdošanas bums: ES aizliedz putekļsūcējus ar lielu jaudu

No šā gada 1. septembra būšot atļauts ražot, kā arī importēt tikai tādus putekļsūcējus, kuru jauda nebūs lielāka par 900 vatiem, redakcijai signalizē lasītājs un jautā: “Nevar saprast, ko īsti nevarēs nopirkt, kāpēc nevarēs, vai būs kādi alternatīvi risinājumi. Cik skatos, veikalos – gan parastajos, gan internetā – viss vēl brīvi nopērkams.”

Ierobežo energopatēriņš, ne jauda

Patiesi, tāpat kā iepriekš veļas mašīnas un ledusskapji, tagad arī putekļsūcēji pakļauti ES enerģijas marķēšanas un ekodizaina prasībām, apliecina Eiropas Komisija (EK). Pašlaik drīkst ražot un importēt putekļsūcējus ar jaudu, ne lielāku par 1600 W, bet no 2017. gada 1. septembra ierobežojums būs 900 W. Uz grīdas pulētājiem, robotiem putekļsūcējiem, matraču tīrāmajiem un rokā turamajiem un ar bateriju darbināmajiem putekļsūcējiem, kā arī āra putekļsūcējiem šis regulējums neattiecas.

Pārejot uz vienu no vis­energoefektīvākajiem putekļsūcējiem, varat ietaupīt 70 eiro tā darbības laikā, to aprēķinājis EK Enerģētikas ģenerāldirektorāts. Ar efektīvākiem putekļsūcējiem Eiropā 2020. gadā šādi varēs ietaupīt līdz 20 TWh elektroenerģijas, kas ir līdzvērtīgs Beļģijas mājsaimniecību ikgadējam patēriņam. Tas nozīmē arī to, ka gaisā netiks izmesti seši miljoni tonnu CO2, ko parasti gadā izlaiž astoņas vidēja lieluma spēkstacijas.

Eiropas Komisijas pārstāve enerģētikas jautājumos Marlēne Holznere pirms regulas pieņemšanas 2014. gadā vēstīja: “Tā nav jauda, kas putekļsūcējam liek labi darboties. ES tagad pieprasīs, lai visi putekļsūcēji tīrītu labi un vienlaikus izvairītos šķērdēt elektrību. Tas nodrošinās kvalitāti, palīdzēs patērētājiem ietaupīt naudu un liks Eiropā mazāk tērēt elektrību.”

“Protams, jo lielāka jauda, jo labāk uzsūc,” sadzīves tehnikas veikalā “PTA” aizvakar man iebilda pārdevējs konsultants. Vaicāju, kā varu izsūkt plušķainu paklāju no eglīšu skujām un auto salonu vai dīvānu no mājdzīvnieku spalvām. “Pašlaik mums vēl ir divi modeļi ar 1600 W jaudu, un būs tik ilgi, kamēr tos izpirks. Cita piedāvājuma nav,” saņēmu atbildi.