Kultūra
Mūzika

Saklausi nākotni Jaunās mūzikas festivālā “Arēna” 16


Mūziķu apvienība no Beļģijas “Aranis”.
Mūziķu apvienība no Beļģijas “Aranis”.
Publicitātes foto

No 14. līdz 20. oktobrim jau 16. reizi nedaudz neparastāk saklausīt mūziku aicinās Jaunās mūzikas festivāls “Arēna”. Šā gada festivālā klausītājus gaida latviešu un ārzemju komponistu pasaules pirmatskaņojumi, tikšanās ar izciliem Latvijas un ārvalstu mūziķiem, kā arī īpašs koncertceļojums ar “Arēnas” trolejbusu visas dienas garumā.

“Festivālu atklās unikāls projekts “Četras telpas”. Tā ietvaros visas dienas garumā klausītājiem būs iespēja secīgi apmeklēt četrus koncertus dažādās Rīgas vietās. Pilnībā šo muzikālo piedzīvojumu varēs izbaudīt, dodoties braucienā ar īpašo “Arēnas” trolejbusu, kas ļaus dzirdēt gan koncertus, gan stāstus par mūziku un dzīvi,” stāsta festivāla direktore Antra Dreģe.

Pirmajā projekta “Četras telpas” koncertā “Folkmūzikas pēcpusdiena Kalnciema kvartālā” būs iespējams dzirdēt folkmūzikas programmu, kurā uzstāsies Staņislavs Judins un Asnate Rancāne. Turpinājumā klausītāji aicināti uz elektroakustisko koncertu “Sapņu zvēri” kluba “ONEONE” pagrabā, kur vokālās grupas “Putni” izpildījumā skanēs divu skaņdarbu pasaules pirmatskaņojumi. Šveiciešu komponists Beats Gīzins atgriežas ar jaundarbu “Traumtiere”. Savukārt jaunais latviešu komponists Platons Buravickis festivālam radījis jaundarbu “Sprut” astoņām sieviešu balsīm un oktofoniskajai elektronikai. Trešo koncertu “Suņi, sievietes, dievi un spoki” šajā dienā būs iespējams dzirdēt tikai vienu reizi Ģertrūdes ielas teātrī. Tajā tiksimies ar “The Alpaca Ensemble” no Norvēģijas un dziedātāju Alvīni Pričārdu. Viņu izpildījumā dzirdēsim kompozīcijas, kas spilgti un oriģināli reprezentē mūsdienu muzikālā teātra valodu. Programmā izskanēs arī britu komponista Džastina Konolija darba pasaules pirmatskaņojums. Savukārt vakarā klubā “Nemiers” pasākumu “Klubu nakts”, kur piedalīsies dīdžeji Toms Auniņš, Oriole, kā arī Veronika Zubairova (klavieres) un Vita Rozēna (flauta).

Svētdien, 15. oktobrī, uz koncertu Rīgas Reformātu baznīcā aicinās starptautisks kamermūzikas projekts “Trio Orbit”, kurā kopā muzicēs Panajotis Androglou, Gundega Šmite un Dimitris Marondis. Koncerta programmā ietverti skaņdarbi plašā vēsturiskā diapazonā, sākot ar pirmo vēsturiski datēto kompozīciju klavierēm ar elektroniku – amerikāņu elektroniskās mūzikas celmlauža Mario Davidovska darbu “Sinhronismi” – līdz pat grieķu komponistu Panajota Kokoras un Dimitra Maronida jaunākajiem opusiem.

17. oktobrī LNB Ziedoņa zālē VSIA “Latvijas koncerti” aicina uz Latvijas Radio bigbenda mūziķu jaunās programmas pirmatskaņojumu un CD prezentāciju. Programmā “Latviešu džeza svīta: jaunie komponisti Vol II” Latvijas Radio bigbends iesaistījis jaunos, talantīgos un jau starptautiskus panākumus guvušos latviešu mūziķus un komponistus.

Bet 18. oktobrī Zirgu ielas koncertzālē pirmo reizi Latvijā izcilais latviešu pianists Vestards Šimkus atskaņos improvizāciju programmu – “Improvizācijas. Pierakstītās un brīvās”.

Ar koncertu “Made in Belgium. No Balkāniem līdz džezam” 19. oktobrī VEF Kamerzālē, Rīgā un 20. oktobrī “Hotel Promenade Hika” zālē, Liepājā šā gada festivālu noslēgs virtuozā mūziķu apvienība no Beļģijas “Aranis”, kas piedāvās intelektuālu un emocionālu izklaidi profesionāli nevainojamā un artistiskā izpildījumā. “Festivāla moto “Saklausīt nākotni!” ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu. Šis ir viens no novatoriskākajiem kultūras notikumiem Latvijā un bez tā nav iedomājama mūsdienu mūzikas kultūras sistemātiska un loģiska attīstība Latvijā,” teic A. Dreģe.

LA.lv