Foto-LETAFoto-LETA

Sabiedroto spēki Latvijā drīkstēs pārvadāt pielādētu kaujas tehniku

Latvijas sabiedroto valstu bruņotie spēki kaujas tehniku Latvijas teritorijā drīkstēs pārvadāt pielādētu, lai nodrošinātu valsts apdraudējuma pārvarēšanas pasākumus. To paredz Saeimā otrajā lasījumā atbalstītās likuma izmaiņas, vēstīja “LNT Ziņas”.

Kā norāda Aizsardzības ministrija, šāda norma nepieciešama, lai, sniedzot atbalstu Latvijas bruņotajiem spēkiem, NATO un Eiropas Savienības valstu spēki būtu kaujas gatavībā uzreiz pēc valsts robežas šķērsošanas.

Ņemot vērā, ka Latvijā tiks izvietoti NATO dalībvalstu bruņotie spēki, jābūt juridiski skaidram šo spēku tiesiskajam statusam un tiesībām. Papildus šiem likuma grozījumiem tiks slēgtas starptautiskās vienošanās, kā arī sagatavoti un apstiprināti NATO dalībvalstu bruņoto spēku vienību spēka pielietošanas noteikumi, skaidro AM.

2015. un 2016.gadā ir notikušas nacionālas un NATO mēroga krīzes vadības mācības, kurās ir konstatēts, ka nepieciešams pilnveidot valsts institūciju sadarbības normatīvo bāzi valsts apdraudējuma situācijās.

Jaunās normas nepieciešamas, lai piemēram, valsts apdraudējuma gadījumā – sniedzot atbalstu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, NATO un ES dalībvalstu bruņotajiem spēkiem jau jābūt kaujas gatavībā, lai atbalsts būtu savlaicīgs un efektīvs un NATO un ES dalībvalstu bruņoto spēku vienības varētu nekavējoties iesaistīt atbalsta sniegšanā uzreiz pēc valsts robežas šķērsošanas.

Jaunais regulējums gan tiek vērtēts pretrunīgi.

Lai jaunā norma stātos spēkā, likuma izmaiņas vēl jāpieņem galīgajā lasījumā.