Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Nodoklis dzen izmisumā

Latvijā pazīstamajai keramiķei Violetai Jātniecei par ģimenes privātmāju un 1800 kvadrātmetriem zemes Mežaparkā šogad pašvaldība aprēķinājusi nekustamā īpašuma nodokli 2329 eiro apmērā, tostarp par zemi – 2155 eiro.

Nodoklis par 25% lielāks

“Pagājušajā gadā par zemi aprēķinātais nodoklis bija 1741 eiro, bet šogad par 426 eiro lielāks nekā pērn. Lai varētu to nomaksāt, ik gadu esmu spiesta atteikties no man nepieciešamās ārstēšanās, naudas trūkuma dēļ tāpat neko nevaru atļauties savulaik ar mana tēva rokām celtās mājas remontā. Ja man nepalīdzētu dēla ģimene, no savas nelielās pensijas – 247 eiro – tādu nodokli tik un tā nespētu samaksāt,” stāsta Violeta Jātniece, “pirms 65 gadiem šo zemes gabalu valsts piešķīra manam tēvam Mārtiņam Kalniņam par ieguldījumu jaunu būvmateriālu izgudrošanā. No tēva mantoto māju gan negribu pamest. Bet šādas arvien augošās nodokļa summas stāvus dzen izmisumā un bezcerībā.”

Nodokļa maksājuma paziņojumos redzams, ka šogad Meža prospektā 34A zemei krasi cēlusies kadastrālā vērtība. Pērn šim 1800 kvadrātmetru zemes gabalam kadastrālā vērtība bija 116 106 eiro. Toties šogad tā uzkāpusi līdz 143 681 eiro. Valdība gan apgalvoja, ka šim gadam plānotās kadastrālās vērtības atliktas līdz 2018. gadam, tāpēc vērtību un attiecīgi nodokļa kāpuma nebūšot. Bet, kā izrādās, ir pilnīgi otrādi.

Un nodokļa summas krasi cēlušās ne tikai Meža prospektā 34A vien.

Saulcerītei Špoģei par ģimenes privātmāju Pāvu ielā 4 un zemi pagājušajā gadā bija aprēķināts 3424 eiro liels nodoklis. Toties šogad tas jau ir 4090 eiro, tātad cēlies par 666 eiro…

Dace Strazdiņa par pusi mājas Meža prospektā 28 un zemi pērn maksājusi 730 eiro. Toties šogad jau jāmaksā 971 eiro.

Māc neziņa par rītdienu

“Kamēr esam divi pensionāri un kamēr vīrs vēl strādā algotu darbu, tikmēr nodokli vēl kaut kā spējam samaksāt,” atzīst Strazdiņas k-dze, “tomēr māc neziņa, kādu nodokļa summu liks maksāt nākamgad un turpmāk. Mana ģimene Mežaparkā dzīvo jau 40 gadus. No viena dzīvokļa savulaik bija jāaiziet, jo mājai pieteicās mantinieki. Māju Meža prospektā 28 privatizējām par sertifikātiem. Šī ēka, kas ir arhitektūras piemineklis, 1998. gadā bija avārijas stāvoklī, ko apliecina arī Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas novērtējums. Namu restaurējām atbildīgi, atjaunojot pirmatnējā izskatā visus logu rāmjus, durvis, kā arī iekštelpu plānojumu atbilstoši arhīvā atrodamajām ziņām.”

Inese Leitāne stāsta, ka par pusi mājas un zemi šogad nodoklis palielināts par 331 eiro – pērn bija jāmaksā 839 eiro, bet šogad jau 1170 eiro.

“Uzliekot iedzīvotājiem ar viņu ienākumiem nesamērojamu nodokli, pašvaldība aizskar cilvēka pamattiesības uz īpašumā jau esošu mājokli. Neatliek nekas cits kā pārdot to, meklējot pajumti citur,” spriež viņa.

“Pirmoreiz mūs represēja padomju okupācijas vara, izdzenot no mūsu dzimtas mājām. Tagad iznāk, ka otrreiz to pašu grib izdarīt neatkarīgās Latvijas vara, paceļot nodokļus,” saka manis uzrunātie Mežaparka iedzīvotāji.