Foto: LETAFoto: LETA

Laima Vaikule: “Jaunā viļņa” vieta ir Jūrmalā!

Šovasar no 20. līdz 23. jūlijam Dzintaru koncertzālē notiks jau trešais festivāls “Laima Rendez Vous Jūrmala”. Dziedātāju un festivāla seju Laimu Vaikuli uz sarunu aicināja intelektuālais Krievijas interneta žurnāls “Snob”, iztaujājot gan par dziedātājas karjeru kopumā, gan neseno smago slimību, pāriešanu pareizticībā, “Jauno vilni” un festivālu “Laima Rendez Vous Jūrmala”.

Abus festivālus Laima Vaikule nevēlas salīdzināt, par “Jauno vilni”, kurš pēdējos gadus norit Sočos, sakot: “Nekas nav neaizstājams. Publika ātri aizraujas un tikpat ātri mūs aizmirst. Tomēr es uzskatu, ka “Jaunā viļņa” vieta ir Jūrmalā. To gaisotni, kura bija šeit, nekur citur nav iespējams radīt. Un Dzintaru koncertzāle… Šķistu: kas gan tajā īpašs? Bet, ticiet, šai vietai piemīt kāda burvība.”

Vaikule intervijā pauda, ka tic – Jaunais vilnis” reiz atgriezīsies Jūrmalā, taču neuzskata, ka tas varētu konkurēt ar jauno festivālu.

Uz jautājumu par to, vai savos koncertos izjūt Latvijas iedzīvotāju sadalījumu latviešos un krievos, Vaikule atbild noliedzoši: “Kad dziedu latviski, man dzied līdzi viena puse zāles, kad dziedu krieviski – otra. Tātad atnākuši gan vieni, gan otri. Arī Busulis, kuram pilnas zāles, dzied krieviski un latviski, un visi viņam dzied līdzi. Man vispār liekas, ka tā ir uzpūsta problēma. Politiķu spēlītes. Ne māksliniekiem, ne skatītājiem ar to nav nekāda sakara. Man nesen kāds teica, ka baidās braukt uz Rīgu, tur, redz, krievus nemīl. Kaut kāds murgs!”

Savukārt uz jautājumu par to, vai Latvijas publika piedod saviem māksliniekiem uzstāšanās Krievijā, Laima Vaikule atbild, ka 90. gados pret māksliniekiem, kuri koncertēja Krievijā, visā Baltijā izturējās ar aizdomām: “Es tam gāju cauri 90. gados. Jāks Joala salūza, Anne Veski norobežojās. Bet es esmu spītīga. Nekad nenododu draugus, nekad nemainu mīlestību uz pilsētām un cilvēkiem. Neatkarīgi no tā, kas notiek augstākajās sfērās un kas kuram ar kādām sankcijām kārtējo reizi draud.” Vaikule norāda, ka festivāla rīkotājiem jau no paša sākuma bija svarīgi, lai “Randevū” dalībnieku sastāvs būtu starptautisks, un pie šī principa turēsies arī šogad.

Savukārt, atbildot uz jautājumu par to, kādas epizodes iekļautu seriālā par sevi, ja tāds tiktu uzņemts, Vaikule pastāsta trīs notikumus, kuros iesaistīts komponists Raimonds Pauls, kas apliecina, cik liela nozīme komponistam viņas dzīvē. Viena no epizodēm risinās 1990. gada janvārī – Laima Vaikule atgriezusies no koncerttūres Vācijā, uzaicinājusi komponistu un viņa kundzi Lanu uz elitāru saunu. “Tā atradās toreizējā Latvijas iekšlietu ministrijā. Kā par nelaimi, tieši tajā vakarā, kamēr mēs mierīgi sēdējām un pļāpājām, sākās uzbrukums Ministru kabinetam. Kad iznācām ārā, nokļuvām zem omoniešu lodēm. Kopš tā laika neieredzu salūtus. Kā mēs no turienes tikām ārā dzīvi, vairs neatceros…”