Foto - LETA. Ilustratīvs attēlsFoto - LETA. Ilustratīvs attēls

Ja no pensijas maksā nodokli, var deklarēt attaisnotos izdevumus

Ja no pensijas maksā nodokli, var deklarēt attaisnotos izdevumus, skaidrots oficiālā izdevuma “Latvijas vēstnesis” portālā “lvportals.lv”.

Kāda iedzīvotāja uzdod jautājumu, vai nestrādājošs pensionārs var brīvprātīgi iesniegt gada deklarāciju par 2015. un 2016. gadu ar pieprasījumu nodokļa atmaksāšanai?

Speciālisti skaidro: ja no pensijas tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tad varat iesniegt gada ienākumu deklarāciju, ja ir bijuši, piemēram, izdevumi par ārstniecības pakalpojumiem. No pensijas nodokli ietur, ja tā ir lielāka par 235 eiro mēnesī, kas ir pensionāra neapliekamais minimums.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs attaisnotajos izdevumos par gadu var atgūt pārmaksāto nodokli no izdevumiem, kas nepārsniedz 215 eiro. Atgūstamā summa ir 23%. Ja 2016. gadā bijuši maksājumi zobārstam, tos deklarācijā var iekļaut pilnā apmērā.

Ja esat nodokļa maksātājs, tad varat iesniegt deklarāciju arī par 2015. gadu.

Svarīgi arī, no kādas pensijas summas ir maksāts nodoklis, jo pat tad, ja bijuši tēriņi par ārstniecību, valsts neatmaksā vairāk, kā cilvēks nodoklī ir samaksājis. Tas nozīmē: attaisnoto izdevumu summa nevar būt lielāka par to, no kuras ir maksāts nodoklis. Līdz ar to arī atgūstamā nodokļa summa nevar pārsniegt taksācijas gada laikā samaksāto nodokli.

Oficiālais valsts portāls palīdz atrast atbildes uz jautājumiem par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu.