Foto - Juris KalniņšFoto - Juris Kalniņš

Ivanāns: Hokejs mani ievilka atpakaļ kā putekļusūcējs

No Latvijas hokeja izlases jaunā galvenā trenera Boba Hārtlija ļoti daudz var iemācīties gan spēlētāji, gan viņa kolēģi, atzīst bijušais hokeja policists Raitis Ivanāns, kurš strādā par treneri ASV un seko līdzi arī kanādieša darbam Latvijā.

Cītīgi pieraksta

Raitis Ivanāns (38) karjeru beidza pirms četriem gadiem, kad Rīgas “Dinamo” vadītāji pēc neveiksmīgas sezonas paziņoja, ka policista tipa spēlētājs komandai vairs nav vajadzīgs, un lauza ar viņu noslēgto divu gadu līgumu. Raitis jaunu darba vietu neatrada, pēc tam ilgi nav vēlējies tuvoties ledus arēnai, tomēr, kad draugi palūguši patrenēt bērnu komandu, sapratis, ka bez hokeja nevar: “Ievilka atpakaļ kā putekļsūcējs.” Raitis absolvējis treneru kursus ASV un Rokfordā strādā ar bērniem, šajā pavasarī ar vienu grupu pat uzvarējis vietējo čempionātu.

Lai papildinātu zināšanas, viņš izmanto modernās tehnoloģijas un internetā seko līdzi Latvijas izlases galvenā trenera Boba Hārtlija nodarbībām un semināriem. “Mazliet atceros viņu no NHL karjeras laikiem. Gudrs treneris, daudz ko varu pamācīties. Zinu, kāda ir ziemeļamerikāņu pieeja bērnu hokejam, bet man bija interesanti paklausīties, cītīgi pierakstīt, iemācīties ko jaunu un izmantot ikdienā. Kad pats spēlē, par to nedomā, bet trenerim jāzina, kā runāt ar bērniem, kā savākt komandu. Nekad nav par vēlu mācīties. Esmu sācis saprast, kā palīdzēt katram konkrētam bērnam,” atzīst Raitis Ivanāns, kurš NHL aizvadījis 282 spēles, nopelnot 18 punktus (12+6) un 569 soda minūtes. Četras sezonas viņš sargāja Losandželosas “Kings” līderus.

Hārtlija firmas zīme ir dažādu hokeja nianšu slīpēšana. “Karjeras laikā šķita – es taču to visu zinu, bet, stāvot malā kā treneris, saprotu, cik liela nozīme ir tam, ka nūju turi tā vai mazliet citādi. Arī Latvijas treneriem šīs zināšanas noteikti varētu palīdzēt ikdienas darbā,” uzskata bijušais hokeja policists. Viņaprāt, Hārtlijs spēs lauzt mūsu spēlētāju domāšanu un izlases rezultāti uzlabosies.

Vai Ivanāns kādreiz varētu strādāt par treneri Latvijā? “Nevaru teikt – nē. Mēs jau tagad ar Rodrigo Laviņu vasarās rīkojam nometnes,” atgādina Raitis. Pirms nepilniem 20 gadiem viņš pārcēlās uz dzīvi ASV, un ģimene tur iesakņojusies. Meitai Emijai ir septiņi gadi, dēlam Ārim – pieci. “Āris trenējas hokejā, pagaidām vairāk prieka pēc, bet viņam sanāk un ir interesanti. Man arī uzreiz lielāks adrenalīns, kad paša dēls spēlē. Trenējot viņu, rodas neaprakstāma sajūta. Meitai vingrošana diezgan labi izdodas.”

Mūsu telefonsarunas laikā Raitis pāris teikumus atvasēm pasaka latviski. “Mēģinu runāt latviski, cik vien varu, bet vienam grūti, tuvumā citu latviešu nav. Omei ar mazajiem pagrūtāk sarunāties – viņi saprot, bet atbild angliski.”