Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Dzīves skaistākais laiks

Der zināt

Pēc starptautiskās organizācijas AARP datiem, deviņi no desmit britiem, kas vecāki par piecdesmit, mācās vai plāno sākt studijas tuvākajā laikā.

Laikrakstā "The Telegraph" publicēts visbiežāk izvēlēto studiju kursu saraksts: tēlotāja māksla, fotogrāfija, rakstniecība, praktiskā matemātika, vēsture.

Jaunākie pētījumi liecina, ka pēc 50 cilvēka spēja mācīties nevis mazinās, bet uzlabojas, jo smadzeņu neironi mijiedarbojas arvien labāk.

Šērona Stouna piecdesmit septiņos gados fotografējas kaila žurnāla “Harper’s Bazaar” vākam. Barišņikovs sešdesmit piecos gados kļūst par modeli ekskluzīvā apģērbu zīmola “Rag & Bone” reklāmā. Sindija Džozefa modeles karjeru sāk piecdesmit gados, parakstot līgumu ar “Dolce & Gabbana”, bet sešdesmit sešos gados ir pašas radītā kosmētikas zīmola “Boom!” reklāmas seja. Pērn veikalu tīkla “H & M” peldkostīmus demonstrēja sešdesmitgadīgā Džileana Makleoda, bet “Mark & Spenser” peldkostīmus un apģērbu kolekciju – sešdesmit vienu gadu vecā Džezmina Rossi. Un arī latvietis Vilnis Līdaka par modeli kļuva, kad viņam bija septiņdesmit. Par ko liecina šāds pavērsiens reklāmas industrijā?

Vai ir dzīve pēc piecdesmit

Nesen bankā jauna, simpātiska darbiniece ilgi skatījās datora monitorā, tad uz mani, tad manā pasē un atkal uz mani. “Kaut kas nav kārtībā ar kontu?” “Nē, nē! Es tikai…” viņa mēģināja piemeklēt īstos vārdus: “Pirmajā brīdī domāju, vai nav kļūda dzimšanas datos…” Mulsi aprāvās un tad piebilda: “Es arī gribētu tā… nu tā, kā jūs…” Klusi iesmējos: “Jūs nebijāt droša, vai ir dzīve pēc piecdesmit?” Viņa pamāja ar galvu, un mēs abas sazvērnieciski sasmaidījāmies.

Parunāsim par vecumu. Angļiem un krieviem ir vieglāk, viņiem ir vārdi “age” un “old age”, “возраст” un “старость”. Mums – divi vienā. Tomēr mēģināsim tikt skaidrībā ar šo valodas (un tātad arī domāšanas) īpatnību.

Senajā Romā vidējais vecums bija divdesmit divi gadi. Vairums 20. gadsimta sākumā dzimušo nenodzīvoja līdz piecdesmit, bet 30. gados dzimušo – līdz sešdesmit. Protams, lielā mērā šo statistiku ietekmēja arī divi pasaules kari. Patlaban vidējais mūža ilgums attīstītās valstīs ir astoņdesmit.

Pasaulē ik gadu vienpadsmit miljoni cilvēku pārkāpj sešdesmit gadu slieksni. Pēc statistikas datiem, vairāk nekā puse no viņiem ir pārliecināti, ka dzīve ir beigusies. Taču ir arī cits viedoklis.

Sākšu iztālēm. Maza meitene būdama, biju vecākiem līdzi ciemos. Tika svinēta Raimonda Paula sievas Lanas dzimšanas diena, šķiet, trīsdesmit piektā. Skatījos uz gaviļnieci apbrīnā un neizpratnē: kā sieviete var būt tik neiedomājami skaista un reizē tik šausmīgi veca… Tagad uz Lanu skatos vien apbrīnā: kā sieviete var būt tik neiedomājami skaista un nemaz, nu nemaz nekļūt veca!

Toreiz es sapratu: nogalina cipari. Nezinājusi es, cik Lanai gadu, doma par viņas vecumu man pat prātā nebūtu ienākusi.

Tagad varu teikt: nogalina nevis cipari, bet aizspriedumi. Kad biju maza, man šķita, ka trīsdesmit pieci – tas ir nepieklājīgi daudz. Gluži kā meitenei bankā vēl nesen bija šķitis, ka piecdesmit gadi ir robeža, aiz kuras viss beidzas. Iepriekšējām paaudzēm nebija priekšstata par dzīvi pēc piecdesmit. Par to nekur un nekas netika runāts. Tāpēc, ka šādas dzīves nebija vispār.