3. Vienīgais sasniegums četros gados

3no4
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Latvijā Kurzemes dienvidos, Vaiņodes, Priekules apkaimē, tuvāk robežai ar Lietuvu cer atrast zeltu, platīnu, niķeli un citus krāsainos metālus. Speciālisti neapgalvo, ka šīs dārgmetālu rūdas noteikti tur būs, bet, ja nemeklēšot, neko arī neatradīs.

Cer Latvijā atrast zeltu, izpēte iestrēgst

Koncepcija būtībā ir vienīgais sasniegums aizvadītajos četros gados, kopš sākušās sarunas par zemes dzīļu izpēti. Bet joprojām nav paša galvenā – likuma, kas ļautu sākt zemes dzīļu izpēti un kas reizē būtu drošība dzīļu pētniekam, kurš gribētu ieguldīt naudu šajā pasākumā.

Valdība gan bija uzdevusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) līdz šā gada beigām sagatavot un iesniegt grozījumus likumā “Par zemes dzīlēm”. Bet, pēc dažu VARAM amatpersonu teiktā, šogad to vēl nebūšot, jo ministrijā neesot kam tos sagatavot. Tāpēc jāšaubās, vai vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards jau līdz šā gada 1. decembrim spēs ziņot Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, kas paveikts, lai gludinātu ceļu uz zemes dzīļu izpēti.

VARAM valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības lietās Alda Ozola atzīst, ka koncepcija paredzot vien nelielas izmaiņas jau iedibinātajā kārtībā. Tiek atbalstīts plāns noteikt zemes un zemes dzīļu lietošanas tiesību ierobežojumus zemes dzīļu izpētes gadījumos, kā arī iespēju noteikt valsts nozīmes zemes dzīļu nogabalus derīgo izrakteņu izmantošanai. Ja zemes īpašnieks iespītētos un nelaistu pētniekus viņam piederošajā zemes gabalā, tad valstij būtu tiesības organizēt izpēti bez viņa piekrišanas. Kādi īsti būtu šie ierobežojumi un cik lielā mērā tie neļautu īpašniekam izmantot zemi pēc saviem ieskatiem, tas koncepcijā gan nav pateikts.

  1. Cer Latvijā atrast platīnu un zeltu
  2. Kāpēc lietas nevirzās?
  3. Vienīgais sasniegums četros gados
  4. Uzņēmēji grib garantijas