Foto: FotoliaFoto: Fotolia

179 tūkstoši tikai par ieteikumu

“Mēs nekur nesteidzamies. Abi uzņēmumi ir veiksmīgi un pelnoši, taču meklējam veidus, kā tos padarīt vēl veiksmīgākus,” tā vakar izteicās Privatizācijas aģentūras valdes priekšsēdētājs Vladimirs Loginovs, iepazīstinot ar auditorfirmas “KPMG Baltics” pētījumu par telekomunikāciju nozari Latvijā un Eiropā.

Auditori rekomendē apvienot un biržā kotēt abus valsts telekomunikāciju milžus “Lattelecom” un “LMT”, kas nozīmētu vairākuma akciju zaudēšanu, taču kontroles saglabāšanu kopā ar otru uzņēmumu īpašnieku “Telia Sonera”, kam šobrīd abos uzņēmumos pieder 49% akciju.

“KPMG Baltics” konsultāciju pakalpojumu direktore Evija Miezīte norādīja, ka kopumā gan Latvijā, gan Eiropā telekomunikāciju tirgus samazinās – krītas gan klientu skaits, gan vidējie ienākumi no viena iedzīvotāja. Lai radītu papildu pakalpojumus, kompensētu ieņēmumu kritumu, optimizētu uzņēmumu darbību un veiktu lielākas investīcijas, telekomunikāciju uzņēmumiem ir tendence apvienoties. Apvienojot “Lattelecom” un “LMT”, rastos operators, kuram Latvijā piederētu 52% telekomunikāciju tirgus daļa. Līdzīga situācija esot arī Norvēģijā un Igaunijā. “Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kurā nav viena liela vadošā operatora, kas sniegtu gan mobilos, gan fiksētos pakalpojumus,” sacīja E. Miezīte.

Pēc apvienošanās Latvijai un “Telia Sonera” piederētu vienāds akciju daudzums – no 30 – 40%, pārējo atstājot privātajiem investoriem vai, piemēram, pensiju fondiem, piebilda V. Loginovs. Šobrīd abos uzņēmumos Latvijai pieder 51% akciju. Lai izvairītos no, piemēram, Kremļa intereses uz kotētajām akcijām, noteikti iesaistītos valdība kā darījuma apstiprinātājs. Savukārt, lai izvairītos no “Telia Sonera” intereses nopirkt pārējās akcijas, būtu jāmaina akcionāru līgums, kas aizliegtu šādas darbības.

 

Cenām celties nevajadzētu

Konsultanti, izstrādājot “LMT” un “Lattelecom” apvienošanas plānus, ņēmuši vērā vairākas valstij svarīgas prioritātes. Viena no tām – valsts konkurētspējas attīstīšana telekomunikāciju nozarē, kas, iespējams, ietvertu arī apvienoto uzņēmumu lūkošanos pāri Latvijas robežām. V. Loginovs gan atzina, ka “Telia Sonera” pārāk nevēloties apvienotā uzņēmuma pakalpojumu piedāvāšanu citās valstīs. Kā zināms, šim uzņēmumam jau pieder akcijas apvienotajos telekomunikāciju uzņēmumos vairākās citās Eiropas valstīs, tostarp Lietuvā un Igaunijā.

No apvienošanās mēs iegūtu ērtākus un kvalitatīvākus pakalpojumus. Bet kā ar cenām? V. Loginovs sacīja, ka palielināties cenām nevajadzētu – būtu jāpaliek esošajos apmēros vai pat jāsamazinās, jo apvienojoties abi uzņēmumi ieekonomētu ap 100 miljoniem eiro.